New priest assignments

May 6, 2019

Most Rev. John T. Folda, Bishop of Fargo, has made the following appointments, announcement, and/or decrees:

Rev. Peter J. Anderl is appointed Pastor of St. Boniface Church, Lidgerwood; St. Martin's Church, Geneseo; and Sts. Peter and Paul's Church, Cayuga for a term of five-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Brian M. Bachmeier is appointed Pastor of St. Augustine’s Church, Fessenden for a term of three-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Kevin J. Boucher is appointed Pastor of St. Cecilia’s Church, Harvey and St. Anthony's Church, Selz for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. John L. Cavanaugh is appointed Pastor of Our Lady of Perpetual Help Church, Reynolds and St. Jude's Church, Thompson for a third term of up to six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Philip K. Chacko is appointed Pastor of St. Stephen’s Church, Larimore for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Jeffrey S. Eppler is appointed Pastor of St. John’s Church, Grafton and Sacred Heart Church, Oakwood for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. William P. Gerlach is appointed Pastor of Nativity Church, Fargo for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Thomas M. Graner is appointed Pastor of St. Francis Xavier’s Church, Anamoose; St. Margaret Mary's Church, Drake; and Holy Family Church, McClusky for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Charles L. LaCroix is appointed Pastor of St. Brigid’s Church, Cavalier and St. Patrick's Church, Crystal for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Franklin D. Miller is appointed Pastor of St. Therese Church, Rugby and St. Mary's Church, Knox for a for a term of six-years, beginning June 26, 2019. He is also appointed Pastor of Our Lady of Mount Carmel, Balta for a term of six-years, beginning July 15, 2019.

Rev. Timothy C. Schroeder is appointed Pastor of St. Charles Church, Oakes and St. Mary's Church, Forman for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Robert F. Smith is appointed Pastor of Our Lady of Peace Church, Mayville and St. Agnes Church, Hunter for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Robert A. Wapenski is appointed Pastor of St. Edward’s Church, Drayton and Assumption Church, Pembina for a term of six-years, beginning June 26, 2019.

Rev. Neil J. Pfeifer is appointed Administrator of St. Patrick’s Church, Wishek; St. David's Church, Ashley; and St. Andrew's Church, Zeeland, effective April 17, 2019, and continuing ad nutum episcopi.

Rev. Anthony Cruz, HGN is appointed Parochial vicar of St. Therese Church, Rugby; St. Mary's Church, Knox’ and Our Lady of Mt. Carmel, Balta, effective June 26, 2019, and continuing ad nutum episcopi.

Rev. F. Scott Karnik is appointed Parochial vicar of Sts. Anne and Joachim Church, Fargo, effective June 26, 2019, and continuing ad nutum episcopi.

Rev. Paul B. Kuhn is appointed Parochial vicar of St. James Basilica, Jamestown; St. Margaret Mary's Church, Buchanan; St. Michael's Church, Pingree; and St. Mathias Church, Windsor, effective June 26, 2019, and continuing ad nutum episcopi.

Rev. Prabhakar Marneni is appointed Parochial vicar of Holy Family Church, Grand Forks, effective June 26, 2019, and continuing ad nutum episcopi.

Rev. Jayson T. Miller is appointed Parochial vicar of Holy Cross Church, West Fargo, effective June 26, 2019, and continuing ad nutum episcopi.

Rev. Patrick R. Parks is appointed Parochial vicar of Cathedral of St. Mary, Fargo, effective June 26, 2019, and continuing ad nutum episcopi.

Rev. Antony Samy, HGN is appointed Parochial vicar of St. Anthony’s Church, Fargo, effective June 26, 2019, and continuing ad nutum episcopi.

Rev. William P. Slattery is appointed Full-time Chaplain of Shanley High School and Sullivan Middle School, Fargo, beginning June 26, 2019, and continuing ad nutum episcopi. He will reside in the Sts. Anne & Joachim parish rectory.

Rev. Joseph S. D'Aco is granted retirement from active ministry effective June 5, 2019.

Rev. William F. McDermott has offered his resignation as pastor of St. Stephen’s Church in Larimore. Bishop Folda has received his resignation and granted him retirement from active ministry as a priest of the Diocese of Fargo, effective June 26, 2019.

Rev. Mr. Eric Seitz is appointed to serve as a transitional deacon at St. Alphonsus Church, Langdon, St. Edward's Church, Nekoma and St. Michael's Church, Wales. This appointment takes effect on June 26, 2019, and continues ad nutum episcopi.